APP Plaka Yasak Mı?

App Plaka Yasak Mı

Son zamanların en popüler uygulamalarından olan app plaka, yazıların daha ilgi çekici olması ile özellikle gençler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak trafik kuralları çerçevesinde far, egzoz kullanımlarında olduğu gibi plaka kullanımında da bir takım kriterler söz konusudur. Bu anlamda app plaka yasak mı sorusu çok sık merak edilir ve araştırılır. 

Normal bir plaka ile aynı işlevi görüyor gibi dursa da görünüm noktasında çok daha keskin hatlara sahiptir. Modifiye tutkunları, araç görünümlerinde daha belirleyici hatları severler. App plakada da bu sağlanmış olur. Tasarımıyla hoş bir görüntü ortaya çıkarsalar da bunu yaptırmanın da cezai olarak bir takım yükümlülükler getireceğini unutmamalısınız. App plakada hangi tasarımların yasak olduğunu veya ne gibi tasarımların bir sorun yaratmayacağına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Plaka üretiminde genel olarak yazı ve harf kabartmaları belirli bir kriterde tabakaya yansıtılır. Plakanın işlevi noktasında araç kimliği ve sizin hakkınızda bilgiler taşıdığını söyleyebiliriz. Ancak trafik kuralları içerisinde bunların da bir kriteri var. App plakalar, normal olanların aksine baskı kalitesi daha farklılıklar içerisin Avrupa Press Plaka olarak da bilinmektedir. Peki bu nedir derseniz de, yazı ve harfler daha büyük ve kalın olarak basılır. Karakterler arasında da normale göre daha fazla aralık olur. 

APP Plaka ile Standart Plaka Farkı Nedir? 

Standart bir plaka ile app plakaların farkı bunlarla sınırlı değildir. İkisi arasındaki farkı TÜVTÜRK’ün plaka kriterlerine bakarak açıklayabiliriz.

Standart plakalar;

  • Ölçüsü 11×52 veya 21×32 cm,
  • Üzerinde 4×10 cm boyutlarında mavi zemin üzerinde beyaz renkte TR yazısı,
  • TŞOF mührü ve ay yıldız ibaresi,
  • Alt kısmında şerit,
  • Yazı ve harf karakterleri standart ölçülerde,
  • Özel plaka haricinde plaka zemini beyaz, karakterler siyah renkte olmalıdır. 

App ya da bir diğer adıyla mühürlü plaka neden yasak? sorusuna ise belirlenen bu kriterlerle cevap verebiliriz. 

APP Plaka Cezası Var mı? 

TÜVTÜRK’ün plaka kriterleri haricinde olan kullanımları 6047 Sayılı Kanuna göre yasaklanmıştır. Peki buna rağmen kullanımlarda app plakanın cezası var mı? Kanun çerçevesi içerisinde bu tarz plakaları kullanan şahıslara idari para cezası verilmektedir. Cezayı eğer ki 15 gün içinde öderseniz yüzde 25’lik bir indirim uygulanır. 

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki şoförler için ceza puanı uygulaması da vardır. Böyle bir durumda app plaka kullanımı dolayısıyla ceza puan hanenize 20 puan da yazılmış olur. Belirli bir puan sınırına ulaşan kişiler ehliyetlerinin geçersiz olması tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. 

2023 APP Plaka Cezası Ne Kadar? 

App plaka cezası 2023 yılı için 750 TL olarak belirlenmiştir. Ceza ile birlikte durum düzeltilene kadar araç trafikten de men edilir. 7 günlük bir süre verilir. Buna rağmen plaka düzeltilmezse bu rakam 1536 TL’ye kadar çıkar. Eğer ki plakanızı standart bir hale getirecekseniz trafik ilçe emniyet müdürlüklerine başvurmanız gerekir. 

APP Plaka Araç Muayenesinden Geçer mi?

Şoförlerin en çok merak ettiği ise kuşkusuz ki app plaka muayeneden geçer mi oluyor. Aracın türüne göre belirli bir yıl aralığı ile TÜVTÜRK’te araç muayenesi gerçekleştirilir. Buradaki muayenelerde app plakalı araçlar ağır kusurlu olarak kabul edilir. Raporlara da bunlar yansıtılır. Bunun nedeniyse bu plakalar EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) tarafından fark edilemezler. 

Onay alamayan araçlar en geç 1 ay içinde yapılması gereken ikinci muayene işlemine kadar plakalarını değiştirmesi gerekir.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *