APP Plaka Cezası Ne Kadar?

App Plaka Cezası Ne Kadar

Normalinden daha kalın ve harfler arası boşluğun biraz daha fazla olduğu plakaları, app plaka olarak biliyoruz. Araçlarının görünümünü daha estetik hale getirmek birçok otomobil sever bu tekniği tercih ediyor. Ancak trafik yönetmeliği kanunu içerisinde app plakalar için yaptırımlar mevcut bulunuyor. Trafikte sorun yaşamamak adına İstanbul veya standart baskı modelleri tercih edilebilirken yine de araç muayenesinde sorun yaşamayacağı kesin değildir. APP plaka kullanımı için her yıl değişen cezai ücretler uygulanabilir. 

APP Plaka Neden Yasaktır?

APP plaka cezası her dönem için değişen bir fiyata sahiptir. Ancak buna geçmeden önce app plakanın neden yasak olduğuna geçelim. Trafiği kontrol amaçlı kullanılan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS), bu plakaları tespit edememektedir. App plakaların yasak olmasnı sağlayan sebepte budur. Böyle olunca araçların takibi yapılamaz, cezai işlemler uygulanamaz hale gelir. Zaten app plaka kullanmak TÜVTÜRK tarafından ‘ağır kusurlu’ olarak kabul edilir. Muayeneden geçemezler. 

APP Plaka Cezası 2023

Emniyet Müdürlüğü’nün trafik yönetmeliği çerçevesinde 2010 yılında yasaklanan özel baskılı bu plakalar,her yıl farklı bir meblağ ile cezalandırılır. Cezai işlem noktasında app plaka cezası 2023 yılında ise 750 TL olarak belirlenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda bu rakam 412 TL civarındaydı. Fakat plaka tespitinin yapılamaması trafikte birçok soruna, adli soruna yol açacağında bu konuda oldukça katı işlemler uygulanır. 

APP Plaka Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Bu cezanın caydırıcı olması için oldukça katı kriterler vardır. APP plaka ceza ücreti de 750 TL olsa da aslında bu rakam eğer ki 7 gün içinde ödenirse 562 TL’ye indirilir. Fakat bu süre içerisinde plakayı da normal hale getirmesi gerekir. Buna rağmen yine de standart dışı bir plaka kullanmaya devam edilirse bu rakam 1536 TL’ye çıkar. Üstelik bir de şoförler için ceza puanı hanesinde de -20 puan durumuna geçersiniz. Ceza kesildikten sonraki 7 günde de aracınız trafikten men edilmiş olur. Yani bu süre içerisinde ne yapıp edip aracınıza standart plakayı taktırmanız gerekir. 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *